PVC Film


PVC Film - PVC LevhaPVC Filmler ; 137 cm eninden başlamakta 200 cm enine kadar tek parça yapılabilmektedir.

PVC Filmlerde kalınlık 0,08 mm den başlamakta , 12 mm kadar yapılabilmektedir. Uygulanacak alanın genişlik ve yüksekliğine göre özel bir işlemle kaynak yapılarak tek parça büyük levha biçimine getirilmektedir.

Uygulama esnasında ise kutu profil çerçevelere gerdirilerek uygulanır ve ışık geçirgen bir  Endüstriyel Bölme haline gelmiş olur

PVC Filmler yada PVC Levhalar kalınlaştıkça kullanım yerleri ve biçimleri değişmektedir.

PVC Levhaların örneğin 0,08 mm zemin kaplama yada boya hanelerde bölme olarak kullanılmakta,6 mm çarpma kapı yapımında , 6 ve 12 mm ise atış poligonlarında kullanılmaktadır.

PVC Levhaların ihtiyaca göre birçok farklı kullanım biçimi vardır.

pvc-flim-1
pvc-flim-2
pvc-flim-3
pvc-flim-4
pvc-flim-5
pvc-flim-6
pvc-flim-7
pvc-flim-8

PVC Film Çeşitleri

PVC film yapı sektöründen ürün ambalajlamaya kadar birçok alanda tercih edilen polimer tipi olarak bilinmektedir. Halk arasında vinil olarak bilinen PVC, Polivinil- Klorür kelimelerinin kısaltılmış hâli olmaktadır. Petrokimya tesislerinde üretilen ve bir çeşit polimerik ürün olan PVC, katkı maddelerinin yardımı ile plastik hâle getirilerek kullanılmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı yapılan klinik çalışmalar ile kanıtlanmış olan ürün, günlük hayatın hemen hemen her alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir yüzeyin koruma malzemesi ile kaplanması anlamına gelen PVC film, yüzeylerin uzun süreli kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Günümüzde özellikle matbaa sektöründe fazla tercih edilen PVC film medikal, gıda, sağlık, otomobil, ilaç sektörlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kimyasala dayanıklı yapıları ile sanayi sektöründe sıkça kullanılan ürün yüzeylerde kalitenin artmasını sağlayan koruyucu ürünler olarak tanımlanmaktadır. Isıya dayanıklı özellikleri sayesinde yüzeylerin dış etkenlere karşı korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Elektrik yalıtım özelliğine sahip olması ile özellikle elektrik kablolarında fazla kullanılan ürünler güçlükle yanıcı özelliğe ile de bilinmektedir. Doğada en fazla kullanılan ikinci plastik türü olan PVC film ürünleri açık havalarda kolaylıkla bozulmaz ve nem absorbe etmezler. Su geçirmez yapıları sayesinde özellikle dalgıç kıyafetlerinde, su geçirmez kumaş ve yağmurluk gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Geri dönüştürülebilir bir malzeme olması ile doğaya herhangi bir zararı olmayan bu ürünler mavi, turuncu, sarı gibi birçok renk seçeneği ile PVC film üreticileri tarafından üretilerek satışa sunulmaktadır.

PVC filmler laminasyon kaplama cihazları ile yapılabilmektedir. Bu cihazlar profesyonel kullanım için üretilen büyük kapasitelere sahip cihazlar olabileceği gibi ev ve ofislerde kullanım sağlamak için üretilen küçük cihazlar da olabilmektedir. Sık sık evrak baskısı yapan kişilerin özellikle ev tipi uygulama cihazı satın alması oldukça işlevsellik sağlayabilmektedir.

Kullanım amacına yönelik olarak parlak PVC, dekoratif PVC, renkli PVC film, mat PVC, lazer PVC film, 3D PVC film gibi geniş ürün çeşitliliği ile üretilerek birçok sektörde kullanılan işlevsel ürünler olmaktadır. Sağlamlığı ve hafifliği ile bilinen PVC filmlerin dayanıklılığı, sertliği, rengi ve şeffaflığı uygulamalara özel olarak değişkenlik göstermektedir.

PVC Film Rulosu

Birçok alanda kullanıma uygun ürünler olan PVC film, sertliğine ve şeffaflığına göre birçok çeşide sahip olmaktadır. Özellikle profesyonel kullanım alanlarında tercih edilen rulo seçenekleri sert PVC film rulo, yarı sert PVC film rulo, süper şeffaf PVC rulo, şeffaf PVC rulo gibi malzeme özellikleri ile farklı uzunluk ölçülerinde satışa sunulmaktadır. Toptan satış ve alışlarda genellikle tercih edilen PVC streç film rulosu; 1260 mm, 0.1mm, 0.75 mm gibi kalınlık ölçülerine göre de farklılaşarak üretilmektedir.

Kullanım Alanlarına Göre PVC Film

Geniş kullanım alanına sahip olan PVC filmler kullanım sağlanacak alana göre farklı kalınlık ve şeffaflık özellikleri ile değişkenlik göstermektedir. Özellikle ambalajlama sektöründe ağırlıklı kullanım sağlanan ürünler yalıtım işlerinde, su geçirmez kıyafet üretiminde, yapı sektöründe, elektrik yalıtkan malzemeler üretiminde, otomotiv sektöründe, tıbbi malzeme üretiminde tercih edilen ürün olmaktadır. Neme ve aşınmaya karşı güçlü ve dayanıklı olan PVC film ürünleri pencere, kimlik kartı, döşeme, çit, duvar kaplaması için tercih edilen ürünler olmaktadır. Kullanım alanlarına göre farklı kalınlık, renk ve şeffaflık özellikleri ile üretilen PVC film tercih edilen metrelik ya da toplu rulo şeklinde satışa sunulmaktadır.

Sert PVC Film

Kullanım alanlarına göre sınıflandırılarak farklı ölçülerde üretilerek hazır hale getirilen sert PVC filmler yumuşatıcı madde içermemektedir. Bu sebeple oldukça esnek vinil olarak bilinen ürünlerin şekillendirilmesi kolay ve kırılgan olmaktadır. İçerisinde toksik olmayan ve kirlilik içermeyen bu ürünler uzun saklama süresine sahip olması ile en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

PVC Streç Film

Kullanımı oldukça kolay PVC yapışkan film gerdirilerek sarılarak kendi kendine yapışabilmektedir. Özellikle gıda ambalajlama sektöründe kullanılan bu ürünler çeşitli şeffaflıklara sahip olarak satışa sunulmaktadır. Yapısında yer alan mikro gözenekler sayesinde ürün nefes alabilirken ürünün hava ile teması kesilmektedir. Koku alışverişini önleyebilmesi ile de kullanışlı olan bu ürünler oldukça hijyenik olmaktadır. Farklı ebat ve uzunluklara sahip olan PVC streç film ürünleri iz bırakmayan yapıları sayesinde oldukça kullanışlı olmaktadır.

PVC Film Renkleri

Renkli PVC film özellikle yapı sektöründe oldukça rağbet gören ürünler olmaktadır. Siyah, yeşil, sarı, mavi, kırmızı gibi geniş renk aralığına sahip olan PVC ürünleri kullanıcıların tercihine yönelik olarak satışa sunulmaktadır. Dekoratif ve şık görüntü sunmada oldukça iş görür olan renkli PVC ürünleri kalınlıklarına ve boyutlarına göre kullanıcıların tercihine sunulmaktadır. Mutfak, salon, koridor gibi ev alanlarının dizaynında sıklıkla yer verilen ürünler farklı kalite ve tasarılarda üretilmektedir.

PVC Film Kalınlıkları

Geniş kullanım alanları ile bilinen PVC film ürünleri sanayi tipi ve ev tipi olarak değişkenlik göstermektedir. Bu durum ürünlerin kalınlıklarının da farklılaşmasını sağlamaktadır. Kullanım alanlarına göre değişen ürün kalınlıkları PVC filmin kalitesini ve koruma potansiyelini belirlemektedir. Mikron birimi ile kalınlıkları ölçülen PVC film ürünleri kullanım alanlarına uygun olarak farklı kalınlıklara sahip olmaktadır. Kullanıcıların ürünü kullanacağı kullanım alanına uygun kalınlıkta PVC film satın alması üründen beklenen performansı derecesini etkilemektedir.